To autorska specjalność Małgorzaty Sulisz. Od 4 lat ubiera mieszkańców Lublina i okolic w stroje historyczne. Spacery wpisują się w tematykę festiwalu i historię Lublina.
Na Spacerze historycznym pojawi się w tym roku król Zygmunt August. Matejko, Jan (1838-1893) (malarz); Unia Lubelska; 1869
Malownicze grupy kobiet wzbudzają zdziwienie, radość i tęsknotę za tym, co minęło. W ruchomych obrazach można dostrzec sceny z historii miasta, znane postacie, a piękne kostiumy zachwycają. Nic dziwnego, że turyści proszą o fotografie na pamiątkę. To z całą pewnością najbardziej fotografowana część Europejskiego Festiwalu Smaku. Ostatni spacer doczekał się sesji z udziałem lubelskich fotografików, zdjęcia, pod kierunkiem Piotra Marka z Leica Store Warszawa zostały wykonane aparatami firmy Leica. I doczekały się już dwóch wystaw. Na tegorocznym Spacerze pojawi się król Zygmunt August. Kto jeszcze? Co wiemy o obrazie Matejki?
Małgorzata Sulisz
Specjalistka od kostiumów historycznych i rekonstrukcji strojów ludowych. Na koncie ma między innymi: kopię gotyckiej rzeźby Chrystusa, kostiumy i dekoracje w Ordo Passionis et Resurrectionis, była asystentem słowackiego scenografa Vladimíra Čápa w spektaklu Dekameron i Zofii de Inez w spektaklu „Plaisirs d`amour” Zofii Kalińskiej. Pasjonuje się fotografią. Współzałożycielka Stacji Teatr w Konopnicy, na codzień szefowa Domu Kultury w Motyczu.