Respect food

#Respect food, no waste. Znacie ideę #no waste? Dobre jedzenie nie może się marnować. Dobrym jedzeniem warto się podzielić. Po 10 latach organizowania Europejskiego Festiwalu Smaku czujemy się odpowiedzialni za markę Lubelskie, za promocję narodowej, regionalnej kuchni, za jej wymiar ekologiczny.

W dobie festiwalizacji życia w Polsce, w dobie promocji wysokobudżetowych wydarzeń, które poza ludycznym rozmachem nie niosą ze sobą wartości duchowych, których człowiek rozpaczliwie dziś szuka, przyjmujemy wraz z Województwem Lubelskim i Caritas Archidiecezji Lubelskiej strategię nie marnowania i dzielenia się.

No waste. Czyli nie marnowanie. Jedzenia, szczególnie gdy tu na Lubelszczyźnie hodujemy i zbieramy produkty do zdrowego jedzenia i jesteśmy na tle Polski liderem i zagłębiem produktów regionalnych. No waste to także szanowanie i nie marnowanie swojego potencjału. Żyjemy w czasach nadmiaru wartości bezideowych, brakuje nam tego, co naprawdę karmi, nasyca, stanowi o naszej istocie. No waste to także powrót do korzeni, do szacunku dla swojej Ojczyzny, ziemi, która jest najlepszym domem z możliwych, wody, którą pijemy.

Chcemy uzupełnić ideę no waste, ideą yes division. Nie marnowanie, dzielenie się. Chcemy zainspirować mieszkańców Lublina i regionu do walki z marnowaniem żywności. Chcemy tu, na Lubelszczyźnie skończyć z marnowaniem, zacząć z dzieleniem się żywnością.

Ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku

______________________________________________________________

Aż jedna trzecia żywności produkowanej corocznie na całym świecie kończy w śmietniku – alarmują ambasadorzy Respect Food. – To 1,3 MILIARDY TON zmarnowanej żywności, która nadal nadaje się do jedzenia. Żywności, która mogłaby nakarmić 868 milionów głodujących na naszej planecie. Właściwie to 4 razy tyle jedzenia, ile potrzebowaliby, by wieść dobrze odżywione życie – pisze Magazyn Kulturalno – Kulinarny Kukbuk. Fot. Kukbuk

Caritas Archidiecezji Lubelskiej jest oficjalnym Partnerem Europejskiego Festiwalu Smaku