Kalendarz Etel Szyc

Nasz program wciąż zmienia się na lepsze. Z dumą prezentujemy kolejnego Gościa festiwalu. To Etel Szyc, polska aktorka filmowa i teatralna, która zagrała w głośnym filmie “Austeria”.

Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie z Etel Szyc, aktorką i nauczycielką kultury żydowskiej, która zaprezentuje autorski kalendarz pt. “Przy żydowskim stole. Mistrzowie kuchni gotują”, zawierającym przepisy potraw kuchni żydowskiej. Podczas spotkania słuchacze dowiedzą się o specyfice kalendarza żydowskiego, dlaczego Żydzi obchodzą rok 5779, jakie potrawy związane są ze świętami żydowskimi – m.in. co to jest czulent, kugel, kreplech i hamanatsze. W kalendarzu zawarte są przepisy kuchni żydowskiej w interpretacji słynnych Szefów Kuchni, takich jak Robert Makłowicz, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Jakubiak, Jan Kuroń, Robert Sowa i innych.

Nasz ogródkowy Salon Literacki rozłoży się w ogródku Trybunalska City Pub na Starym Mieście. Będzie można się przysiąść, rozmawiać o kalendarzu, popytać o przepisy. W sobotę 8 września i niedzielę 9 września o 16. Z Etel spotkacie się także w poniedziałek, 10 września o 19 w klasztorze Dominikanów na Złotej podczas uroczystego finisażu festiwalu.

O Etel

Etel Szyc  – polska aktorka teatralna i filmowa oraz działaczka społeczności żydowskiej. Urodziła się w Lublinie w rodzinie żydowskiej, jako córka poety Nuchyma Szyca (1921–1990) i jego żony Klary. Ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną. W 1989 zdała aktorski egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu w Warszawie. W latach 1979–1988 adept, a w 1988–1997 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Od 1994 jest nauczycielką w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 94 Lauder–Morasha w Warszawie. Prowadzi zajęcia z kultury żydowskiej, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy i teatru. Jest reżyserem przedstawień szkolnych o tematyce związanej z historią i tradycją żydowską. Koordynator międzyszkolnego programu Inni to także my. Była instruktorką w Klubie Seniora przy Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce – tworzyła i realizowała programy dla klubu Oddziału Warszawskiego.

Od 2002 prowadzi Warsztaty dla Dzieci na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Od 2004 prowadzi Warsztaty dla Dzieci na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Prowadziła wiele warsztatów o tematyce żydowskiej dla dzieci i młodzieży podczas różnych imprez w Warszawie i innych miastach. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Lublinie. Współpracuje ze wszystkimi organizacjami żydowskim współorganizując imprezy.

W latach 2007–2010 – prezes Fundacji im. Ireny Sendlerowej. Od 2012 prezes Fundacji Ner Tamid – Wieczne światło. Od 2016 prowadzi agencję turystyczną DERECH – JEWISH TRAVEL AGENCY, która obsługuje turystów chcących zwiedzić miejsca związane z historią Żydów w Polsce. (Wikipedia)