Princeska u Czechowicza

Na wystawie Anny Moryto w Muzeum Czechowicza będą zaprezentowane XIX wieczne stroje damskie wykonane w pracowni Stroje z Pasją. Suknie odzwierciedlają niemal wszystkie najważniejsze style w modzie z tego okresu.

Od delikatnych i zwiewnych sukien w stylu „Empire” po rozbudowane toalety z końca wieku. Wśród prezentowanych strojów znajdą się suknie balowe, w tym z przełomu wieków XVIII i XIX oraz piękna suknia princesse wykonana według wzoru z francuskiego magazynu La Mode Illustree z 1882.

Eksponowane stroje wykonane są głównie z tkanin jedwabnych, a także delikatnej bawełny bardzo modnej w pierwszej połowie wieku dziewiętnastego. Kilka sukien jest ozdobionych pięknymi haftami, koralikami i aplikacjami przygotowanych według oryginalnych wzorów z epoki. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.

Anna Moryto wykonuje głównie stroje historyczne z okresu mody wiktoriańskiej oraz stroje średniowieczne.  Chętnie podejmuje się rekonstrukcji odzieży oraz przeprowadzenia renowacji.
– W działalności mojej firmy pierwszeństwo zawsze ma prawda historyczna. Staram się aby powstające ubiory możliwie jak najdokładniej przypominały oryginalne stroje historyczne. Chodzi tu zarówno o wygląd zewnętrzny jak i samą konstrukcję oraz rodzaj materiałów i dodatków – mówi Moryto.