Miód na serce

Czy Lubelskie jest krainą mlekiem i miodem płynącą? Tak. Dlatego naszemu festiwalowi po raz kolejny towarzyszy, już XVII Lubelskie Święto Miodu. To pokazy, koncerty, stoiska i druga, mała scena.

Lubelskie Święto Miodu jest imprezą pszczelarską organizowaną przez Lubelskie Koło Pszczelarzy, corocznie od 2001 roku, w centrum Lublina, na Rynku Starego Miasta. Stałymi partnerami Lubelskiego Koła Pszczelarzy WZP w realizowaniu Lubelskiego Święta Miodu są Miasto Lublin, Urząd Marszałkowski, Starostwo Lubelskie i Miasto Świdnik. Ostatnio Europejski Festiwal Smaku.

Jednym z najważniejszych punktów programu jest rozpoczynająca się w niedzielę 9 września w Archikatedrze Lubelskiej o 11.30 msza święta w intencji pszczelarzy. O 12. 30 odbywa się uroczysty pochód pszczelarzy z Archikatedry do Trybunału Koronnego. Złocisty i pachnący miód jest także ważnym elementem Europejskiego Festiwalu Smaku. Miód koi serce, a tego ukojenia w dzisiejszych czasach bardzo potrzebujemy.

Dziękujemy Panu dr inż. Zbigniewowi Kiernickiemu – prezesowi Koła Pszczelarzy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie za życzliwą współpracę i współtworzenie marki Europejskiego Festiwalu Smaku. Lubelskie Koło Pszczelarzy zrzesza ponad 150 członków i jest największym Kołem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Lubelskie Święto Miodu jest podsumowaniem sezonu pszczelarskiego i odbywa się w centrum Lublina, na Rynku Starego Miasta.

Szczególnie polecamy „Laboratoria smaku”. Najpierw „Miód na serce. Warsztaty sycenia miodu pitnego”. Następnie Laboratorium „Jak założyć własną mini pasiekę?”. Warsztaty odbywają się w Trybunalska Cafe na Starym Mieście w Lublinie.

W niedzielę na dużej scenie (plac Po Farze) wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca APIS, Dziecięcy Zespół Regionalny „Kropelki Rosy” z Łukowa i Zespół Ludowy „Kresowianki” z Włodawy. Na scenie zo- baczymy także Pokaz mody pszczelarskiej. Brawo. Miodnych akcentów będzie wiecej. Zawodnicy startujący w konkursie Good Chef muszą użyć lubelskiego miodu do przygotowania obiadu po lubelsku.

Lubelskie Święto Miodu jest pochwałą pracowitej pszczoły. Kiedy pszczoły zginą, zginie świat. Miód uzdrawia. Ciało i serce. Koi. jeśli dodać do tego, że w pokazie gotowania wystąpi Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, jedyna szkoła pszczelarska w Polsce i Europie, posiadająca ponad 60-letnią tradycję w kształceniu pszczelarzy, to tu w Lublinie pochwała miodu powinna mieć wymiar wyjątkowy.

Celem imprezy jest zarówno podkreślenie, iż pszczelarstwo jest charakterystyczną cechą regionu lubelskiego, jak i przybliżanie mieszkańcom Lubelszczyzny zalet stosowania i spożywania produktów pszczelich. Lubelskie Święto Miodu, które cieszy się już dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina, ma na celu nie tylko promocję miodu i produktów pszczelich pochodzących z naszego regionu, ale również promocję Województwa Lubelskiego, miejsca wielu tradycji związanych z zawodem „bartnika”, miejsca, gdzie pszczoła wytwarza najlepszy miód.

Dokładny program Lubelskiego Święta Miodu, niedziela, 9 września 2018

9.00-18.00 – Kiermasz sprzętu i produktów pszczelich
9.00-17.00 – Konkurs jakości miodu pszczelego
11.30-12.30 – Msza święta w intencji pszczelarzy w Katedrze
12.30-12.50 – Przemarsz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą do Trybunału
13.00-13.30 – Uroczyste obrady Lubelskiego Koła Pszczelarzy w Trybunale – m.in. wręczanie odznaczeń osobom zasłużonym dla pszczelarstwa
13.30-14.30 – Wykład okolicznościowy – prof. dr hab. Jerzy Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Wykorzystanie produktów pszczelich w profilaktyce chorób nowotworowych.
14.30-15.00 – Degustacja miodu pitnego
14.30-19.00 – Program artystyczny