Niedziela, 8 września, plac Po Farze
Hagiografia. Kiedy rok temu na Post Festiwalu zaśpiewała Pieśń o Dorocie. Publiczność nie kryła zachwytu. Teraz zaśpiewa kilka pieśni hagiograficznych. Niezwykła uroda, mocny głos i talent gry na wielu instrumentach. Od suki biłgorajskiej, przez skrzypce po sarangi – instrument strunowy pochodzenia arabskiego. Skupienie, pokora, śpiew białym głosem. Na koncercie w ubiegłym roku ktoś szepnął: Kosmos. Potwierdzamy. Kosmos.
Hagiografia, a może “Hagiofonia”? Życie świętych od wieków jest nieodłącznym elementem nie tylko sfer liturgicznych, ale przede wszystkim codzienności ludu. W polskiej tradycji kult świętych przejawia się zarówno w legendach, przysłowiach, jak i w muzyce. Patroni opiekują się ogniskiem domowym, gospodarstwami czy wreszcie przypada im rola niemal aniołów stróżów. Lud poprzez legendy i pieśni doskonale odzwierciedla fragment credo “wierzę w świętych obcowanie”. Projekt hagiofonia w minimalistycznej, archaicznej surowości brzmień, maluje barwny świat historii świętych – mówi Artystka.
W spektaklu “Gra o Męce” śpiewa partię Matki Boskiej
Jest multiinstrumentalistką. Na koncercie zagra na skrzypcach, suce biłgorajskiej, sarangi, kemanche.
Suka biłgorajska to staropolski smyczkowy instrument muzyczny z grupy chordofonów ludowych, budową przypominający skrzypce
Na koncertach zmienia się nie do poznania. Jej biały głos fascynuje, dociera do serc i umysłów. Na festiwalu zagra przed Stanisławem Soyką.
Lidia Anna Biały
Etnomuzykolog, multiinstrumentalistka (skrzypce, suka biłgorajska, sarangi, kemanche, gadułka). Doktorantka w Katedrze Etnomuzykologii i Hymnologii KUL. W zakres jej zainteresowań badawczych wchodzą: kultury muzyczne świata, zwłaszcza Iran i Indie, ludowe techniki gry skrzypcowej w Polsce oraz techniki śpiewu tradycyjnego, a także hagiografia w muzyce tradycyjnej.
Wielokrotnie nagradzana czołowymi miejscami na festiwalach muzyki tradycyjnej (np FKiŚL w Kazimierzu czy Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej).
Koncertuje w Polsce i za granicą. Prezentowała się na Antenie TVP czy Polskiego Radia. Jest jednym z artystów biorących udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do spektakli teatralnych czy dzieł filmowych nagradzanych na światowych festiwalach, m.in „Zimna Wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych dotyczących polskiej muzyki tradycyjnej.