Kolacja z Zygmuntem Augustem

Kolacja z Królem Augustem to wydarzenie utworzone razem z Jem Teatr w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku.

W tym roku obchodzimy 450 rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, dlatego 11 edycja Europejskiego Festiwalu Smaku jest tak wyjątkowa. Rozważając słowa zawarte w Unii Lubelskiej „Unia sprawiła iż już Królestwo Polskie i Wielgie Księstwo Litewskie jest jedno nieróżne i nierozdzielne ciało, a także nierożna, ale jedna spolna Rzeczpospolita, która się z dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła. I aby za wolą Bożą ta unia trwałą do końca świata” chcemy przybliżyć Państwu historię, sztukę oraz kulinaria obecne w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Podczas tego niezwykłego wieczoru towarzyszył nam będzie Zygmunt II August. W jego rolę wcieli się Luigi Pagano. Przy jego boku będziemy mogli podziwiać Barbarę Radziwiłłównę, którą zagra Urszula Plewik (Stacja Teatr w Konopnicy).

Gościć będziemy również znawców historii m.in. prof. Jarosława Dumanowskiego – polskiego historyka, dr hab. nauk historycznych, prof. UMK.

Kolejnym punktem programu będzie nauka historycznego tańca pod okiem Małgorzaty Wojcieszuk.

Wydarzenie umilać nam będzie również osoba na żywo malująca obraz „Unii Lubelskiej” Jana Matejki.

Dodatkowo odbędzie się premiera książki Waldemara Sulisza „Unia Lubelska. Przewodnik od kuchni”.

Menu główne

Wielkim finałem wieczoru będzie show kulinarne. W trakcie wydarzenia każdy będzie mógł skosztować dań wykonanych według XVI-wiecznej receptury. W menu znajdą się:

Przystawka na zimno
Ćwikła Mikołaja Reja

Zupa
Polewka z konopii

Przystawka na ciepło
Łosoś po Polsku

Danie główne
Kapłon w winie muszkatołowym z puree z pasternakiem

Deser
Mus z gruszki

Na deser Ivo Violante i księżniczka Bona

To crème de la crème wieczoru. Ivo Violante wyczaruje danie z bankietu wydanego z okazji zaślubin księżniczki Bony, o czym piszemy osobno.

Rezerwacje:
Przedsprzedaż: 99zł/os
W dniu wydarzenia: 119zł/os

Rezerwacji prosimy dokonywać w Restauracji 2 Pi Er.