Diorama przed Bramą

W sobotę 8 września o poranku drużyna piechoty polskiej, walcząca z bolszewiami na Lubelszczyźnie rozbije biwak przez Bramą Krakowską. Fantastyczna Dioram wzbogaca program festiwalu i doskonale wpisuje się w obchody 100 lecia odzyskania niepodległości.

Diorama “Projektu Wojsko Polskie 1918 – 1921” przedstawiać będzie biwak drużyny piechoty polskiej z okresu walk z bolszewikami na Lubelszczyźnie. Zwiedzający zobaczyć będą mogli umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy polskich oraz jak wyglądały codzienne czynności na tyłach frontu, odpoczynek przy epokowym namiocie, gotowanie, czyszczenie broni, musztra wojskowa – mówi Robert Żuchnik z Biura Promocji Promedia.

Zajrzyjmy do kart historii. – Bitwa Warszawska to doskonale przeprowadzona operacja militarna. Pod względem strategicznym ta bitwa zadecydowała o zwycięstwie w całej wojnie. Choć muszę przyznać, że trochę po macoszemu traktuje się walki, jakie miały miejsce na Lubelszczyźnie. Były one równie ważne – mówi w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego Piotr Krukowski, kierownik Działu Militariów Muzeum Lubelskiego i doktorantem w Instytucie Historii UMCS.

Dlaczego to, co zdarzyło się na naszej ziemi jest tak ważne? – Sierpień 1920 roku był momentem kulminacyjnym całej wojny. Kontrofensywa wojsk dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego znad Wieprza oraz działania na terenie Lubelszczyzny były decydujące. Wojsko polskie przejęło wtedy inicjatywę i to skutkowało podpisaniem porozumienia ryskiego w marcu 1921 roku – tłumaczy Krukowski.

Przygoda przed Bramą Krakowską będzie miała kulinarną kontynuację na Jarmarku Inspiracji. Przy Trybunale Koronnym stanie kuchnia polowa, która będzie wydawać żołnierską strawę. Tam też może pojawić się Józef Piłsudski ze swoją świtą.