Maciej Bieniasz u Mądzika

Porannie dzień dobry bardzo. Ustalmy jedno: Ogłaszamy, że wakacje zostają przedłużone do 8 września 2019. Zrelaksujcie się. W Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL możecie zobaczyć świetne prace Macieja Bieniasza. Wystawa także towarzyszy naszemu festiwalowi.

„Profesor Maciej Bieniasz znany jest przede wszystkim jako artysta-malarz wywodzący się z krakowskiej grupy „Wprost”; na Śląsk, do Katowic przyjechał w roku 1969, a kilka lat później związał się na stałe z katowicką filią krakowskiej ASP oraz ze Śląskiem. Malować zaczął we wczesnej młodości; próby wyrażania siebie i opisywania świata słowem są późniejsze, pochodzą z połowy lat siedemdziesiątych, choć w swych najgłębszych treściach zbieżne są z tym, co autor oddaje wcześniej przy pomocy pędzla (…). Tak jak w malarstwie i w rysunku tak i w Jego wierszach można wyróżnić nurt religijno-filozoficzny, tematy związane z aktualnymi wydarzeniami, ludźmi, którzy swym życiem wycisnęli swój ślad na rzeczywistości oraz z przestrzenią.
Najdawniejszy jest temat religijny, bardzo żarliwy i autentyczny, pełny tęsknoty za sacrum, spotęgowany przez piękno krajobrazu, pasujący się z trudną człowieczą drogą do Wszechmocnego. Poeta modli się swoją codziennością „zmęczonymi psalmami”, bezbarwną ciszą wszystkim, co błahe i ulotne, czasem zaskakuje niespodziewaną metaforą. Wszystko potrafi przetworzyć w dziękczynienie, całe swoje istnienie, nawet zaskakującą prozę życia: „dym z papierosa układający się w kółka”, „bolące nogi”, a nade wszystko „ciężar milczenia pomiędzy słowami” (…).” Maciej Bieniasz – Poeta (K. Heska-Kwaśniewicz)

W galerii odbędą się również warsztaty fotograficzne z Piotrem Markiem Leica 6×7 Gallery Warszawa (od piątku do niedzieli), w niedzielę także spotkacie się z Panem Tolkiem (Antoni Florczak), właścicielem Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim, który otworzy u Mądzika bioskop, przez który zajrzymy do okien czasu. Projekcje od 12 do 18.

Będzie także Barbara Radziwiłłówna, największa miłość króla Zygmunta Augusta – (w roli Czarnej Damy Urszula Plewik, aktorka w Stacja Teatr w Konopnicy) – pozować do portretów.