Lorien

Piątek, 6 września 2019, 20, plac Po Farze

Litwo, Ojczyzno moja. Słynna Inwokacja w wykonaniu Ingi Habiby z rockowego zespołu Lorien rozpoczyna XI Europejski Festiwal Smaku edycja "Litwa".

Inga z Krzysztofem Szmytke, skrzypkiem, altowiolistą, mandolinistą i lirnikiem 

Europejski Festiwal Smaku tym razem zaczyna się ostro i bardzo rockowo. Rok temu Andrzej Stasiuk i Haydamaky zaśpiewali Mickiewicza. Z inicjatywy Waldemara Sulisz, dyrektora festiwalu, który został Ojcem Chrzestnym już Złotej Płyty: Mickiewicz - Stasiuk - Haydamaky. W oktawie 450 lecia podpisania Unii Lubelskiej mickiewiczowską Inwokację zaśpiewa Inga Habiba, rodem z Inguszetii.

To ten sam Orient, co Stepy Akermanu. To utwór specjalnie przygotowany na inaugurację festiwalu, wpisanego w oficjalne obchody 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Zaśpiewam także Goplanę Słowackiego. Inwokacja dedykowana jest Litwie, akcja Goplany dzieje się w Polsce. Oraz "Ciało na pół", symbolicznie odwołując się do legendy Rzeczpospolitej obojga Narodów i osobności Litwy oraz Polski dziś - mówi Inga. Na lirze korbowej i elektrycznych skrzypcach z Lorienem orientalnie zagra wirtuoz Krzysztof Szmytke.

Dlaczego Inwokacja

W Inwokacji do „Pana Tadeusza”, duchowym patronem Mickiewicza jest Matka Boża Ostrobramska, Patronka Emigrantów i postać, która odgrywała w życiu Wieszcza rolę szczególną od wczesnego dzieciństwa aż do śmierci – to jej wizerunek bowiem zdobi kryptę na Wawelu, w której spoczywają prochy Mickiewicza.

Plan stworzenia „Pana Tadeusza” pojawił się w głowie A. Mickiewicza podczas jego wizyty wWielkopolsce. Początkowym zamysłem poety było stworzenie idylli skromnych rozmiarów, przypominającej „Hermana iDorotę” Goethego. Jednakże forma Mickiewiczowskich „poemów wiejskich” rozwinęła się do formatu epopei. Dzieło powstawało w latach 1832-1834 i zostało opublikowane w Paryżu w kwietniu 1834 roku. Okoliczności powstania eposu „Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem”, autor przedstawił w „Epilogu”. Utwór jest wyrazem tęsknoty Mickiewicza za krajem rodzinnym, który opuścił w 1824 roku oraz znakiem żałoby po klęsce powstania. Autor jako głos narodu na emigracji pragnie wzbudzić żal i skruchę wśród rodaków, którzy zostawili ojczyznę w potrzebie:
„Biada nam zbiegi, żeśmy w czas morowy Lękliwe nieśli za granice głowy”. „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza – symbol kultury narodowej, dzieło to zostało stworzone, by pobudzić świadomość patriotyczną i tożsamość narodową Polaków. W tym celu autor przypomina historię Polski, przedstawia sentymentalne obrazy dotyczące tradycji i obyczajów szlacheckich, przywołuje piękno litewskiej ziemi.

Inga Habiba

Polska wokalistka i autorka tekstów, kulturoznawca. Biologiczne pochodzi z Inguszetii, republiki na Kaukazie. Wychowana przez ojczyma z Afganistanu, w umiłowaniu do kultury perskiej i dalekowschodniej. Zafascynowana spuścizną wybitnego polskiego wieszcza Adama Mickiewicza wraz z Krzysztofem Szmytke (wybitny skrzypek i mistrz liry korbowej) napisała utwór Goplana i tworzy muzykę do Inwokacji z „Pana Tadeusza”.  Mając 16 lat zaczęła śpiewać w nowofalowym zespole Nizam równocześnie śpiewała w chórze w pierwszym głosie. Później przewinęła się przez składy takich grup jak: Monev ,Ahimsa. Od 1996 do chwili obecnej jest wokalistką zespołu Lorien. Od 2003 do 2009 nagrywała i występowała z zespołem One Million Bulgarians. Udzielała się również gościnnie na koncertach i płytach wielu innych wykonawców jak np. Robert Matera z Dezertera, Gods Own Medcine. Jest wokalistką zespołu folkowego HabiArJan. Laureatka licznych nagród m.in.Festiwalu im.Janusza Kofty Moja Wolności.

Lorien

Założycielami Lorien są Wojciech Król (instrumenty klawiszowe), Piotr Kazała (gitara, wokal), Jacek Skrzyński (gitara basowa). W pierwszym składzie na drugiej gitarze grał Marcin Prykiel. Początkowo zespół grał z automatem perkusyjnym później do składu dołączył Rafał Głogowski (po nagraniu demo). Pierwsze koncerty, między innymi Festiwal Muzyki Gotyckiej i Industrialnej Castle Party w Bolkowie, Klub Remont, Przegląd Rockowy w Radomiu (I. nagroda), emisja pierwszych utworów Lorien w Programie III Polskiego Radia oraz w innych stacjach. W roku 1996 wyszło pierwsze demo Lorien. Podczas nagrań do zespołu dołączyła Inga Habiba. Grali wtedy koncerty z amerykańską grupą Universal Black i Castle Party. Zdobyli I. nagrodę w Festiwalu Rockowym w Wyszkowie. Od roku 1997 zaczęli regularne koncerty między innymi na Castle Party obok takich zespołów jak P.Vampire, Fading Colours czy Silver Death. Zaowocowały one kontraktem z wytwórnią płytową Black Flames Productions. Materiał został zrealizowany w studiu Selani przez Docenta, nieżyjącego już perkusistę grupy Vader oraz lidera niemieckiej formacji Head on Fire – Falka Lohoffa. W roku 1998 odbyła się premiera płyty Lothorien w Polsce (Black Flames Prod.), USA i Australii (nakładem Venture Beyond Records). W zachodniej Europie materiał pojawia się w sprzedaży za pośrednictwem szwedzkiej wytwórni Music Art. Szereg koncertów promujących płytę, między innymi kolejny występ na Festiwalu Castle Party. W roku 1999 grupa dawała koncerty w całym kraju, między innymi występ na żywo w Radiu dla Ciebie, koncert w Poczdamie z niemieckim zespołem Sepulcrum Mentis. Zmiany w grupie nastąpiły w roku 2000. Rafała zastąpił Jacek Sokołowski. W tym też roku wystąpili na Vampira Festival w warszawskiej Proximie. Zespół nagrał własną wersję utworu Fight grupy The Cure, która ukazuje się na składance Prayers for Desintegration. Tribute to The Cure (Black Flames Prod.). Na przełomie 2001 i 2002 roku zakończyli prace nad realizacją nowej płyty. Nakręcili też pierwszy teledysk – premierę miał w programie Studio Orzech w TVP1, premiera nowych nagrań w radiu. Powstał też klip do piosenki Czarny kwiat lotosu (autor Kamil Dąbkowski). W tym też czasie skład zespołu zmienił się. Na basie zaczął grać Grzegorz Chudzik, na gitarze Marcin Mentel. Zespół występował na żywo w programie Tenbit, w programie Bar, Rower Błażeja, VIP, VIVA Polska raz lokalnych telewizjach w innych miastach (np. TVP Rzeszów). Po nagraniu demo "Nawet" zespół zawiesił działalność. Zespół został reaktywowany w 2013 roku, po powrocie do Polski pierwszego perkusisty Lorien – Rafała Głogowskiego – i po wspólnym spotkaniu z pozostałymi członkami zespołu (Inga Habiba i Piotr Kazała). Do składu dołączył basista Wincent, muzyk zespołów jak Amuse me, Sorry Boys czy Skowyt. Na początku 2014 roku nastąpiła zmiana w składzie zespołu, Dariusz Goc zastąpił Tomika "Wincenta" Wincenciaka na gitarze basowej. od 2014 na lirze korbowej gra Krzysztof Szmytke.

Krzysztof Szmytke

Skrzypek, altowiolista, mandolinista i lirnik posiadający duży dorobek artystyczny. Koncertujący w kraju i na świecie z różnymi zespołami i gwiazdami estrady tj. Anna Treter, Beata Rybotycka, Magda Steczkowska, Jacek Wójcicki, Tadeusz Krok, Andrzej Garczarek, Robert Kasprzycki, Artur Gadowski, Janusz Radek, Grzegorz Tomczak, Jacek Zieliński. Na co dzień współpracuje z muzykami wywodzącymi się z nurtu: jazz, swing, pop, folk, rock, muzyka celtycka, piosenka autorska i poetycka. Aranżer, kompozytor, muzyk studyjny biorący udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych i nagraniach płyt CD.