Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2019

Po raz kolejny podczas Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie producenci z regionu lubelskiego będą mogli pochwalić się swoimi produktami i wyrobami.
6 września w Restauracji Trybunalska, ul. Rynek 4 w Lublinie, odbędzie się czwarta edycja konkursu na „Najlepszy Smak Lubelszczyzny”, w którym wyłonione zostaną regionalne produkty z regionu lubelskiego, które wyróżniają się najwyższymi walorami smakowymi, zapachowymi i wizualnymi.

Producenci ubiegać będą się o tytuł „Najlepszego Smaku Lubelszczyzny 2019” w dziewięciu kategoriach: produkty mleczne, produkty mięsne, oleje i tłuszcze, produkty rybołóstwa, owoce i warzywa, wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, a także napoje (w tym alkohole) oraz inne. Zgłaszać można dowolną liczbę produktów. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy do 5 września wysłać wypełnioną kartę zgłoszeniową (osobną dla każdego specjału) na adres e- mail: polskaakademiasmaku@gmail.com i w dniu konkursu dostarczyć nie mniej niż pięć porcji degustacyjnych każdego z produktów.
Spośród zgłoszonych specjałów Kapituła Dobrego Smaku składająca się z ekspertów kulinarnych, krytyków i znawców smaku – wyłoni najdoskonalsze, które zyskają miano „Najlepszego Smaku Lubelszczyzny 2019” dla każdej z kategorii. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 6 września około godziny 19.00 na festiwalowej scenie Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Konkurs organizowany jest przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Polską Akademię Smaku oraz Kresową Akademię Smaku. Jego celem jest wyszukiwanie tradycyjnych produktów pochodzących z regionu lubelskiego, ich promocja oraz wspieranie lokalnych producentów, którzy dbają o najwyższą jakość swoich wyrobów.

Lubelskie to region szczególnie wyróżniający się na mapie Polski. Jak czytamy na oficjalnej stronie www.lubelskie.pl : „Lubelszczyzna w Unii Europejskiej to region bardzo piękny i egzotyczny, położony na wschodnich krańcach Polski, kraina od stuleci pozostająca na styku kultury Zachodu i Wschodu, łącząca tradycje katolickie, prawosławne, judaistyczne, ale także znacznie bardziej orientalne – greckie, ormiańskie, tatarskie…”

Jako, że Lubelskie to region, który posiada nieskażoną jeszcze przyrodę, parki narodowe, rezerwaty i parki krajobrazowe, to Lubelszczyzna przyrodniczo zdecydowanie wyróżnia się na mapie kraju. Na stronie www.lubelskie.pl czytamy: „Lubelszczyzna w Unii Europejskiej to region bardzo piękny i egzotyczny, położony na wschodnich krańcach Polski, kraina od stuleci pozostająca na styku kultury Zachodu i Wschodu, łącząca tradycje katolickie, prawosławne, judaistyczne, ale także znacznie bardziej orientalne – greckie, ormiańskie, tatarskie…”. Lublin, jako stolica regionu to jedno z najważniejszych w Polsce miast o wspaniałej historii i kosmopolitycznym charakterze. Kultura całego regionu jest jego prawdziwym skarbem narodowym. Jest to niezwykle wielobarwna mozaika, która czerpie ze źródeł etnicznych Lubelszczyzny sprzed setek lat, z obyczajów przodków, którzy przybywali tu z różnych stron Europy oraz dawnej wielokulturowej i wielonarodowej Rzeczypospolitej. Łagodny klimat regionu, który od średniowiecza przyciągał osoby pragnące tu żyć, pracować, wypoczywać, leczyć się, korzystać z bogactwa darów natury, dziś daje niezwykłe możliwości wykorzystania specyfiki regionu Lubelszczyzny dla tworzenia wielu niezapomnianych smaków.

Od kilku ostatnich lat zauważamy rozsnącą modę na produkty regionalne. Masowa produkcja spowodowała, że różnorodność dostępnych produktów nie idzie zawsze w parze z ich jakością i smakiem, dlatego Polacy na nowo „odkryli” wyjątkowy smak produktów regionalnych, które dają swoistą gwarancję niezmiennie dobrego i charakterystycznego smaku.
Konkurs „Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2019” ma pomóc wyłonić te produkty, które powinny być szczególnie eksponowane na mapie smaku regionu Lubelskiego. Chcemy ich twórcom wynagrodzić ich cierpliwość, pracowitość, przywiązanie do regionu i tradycji oraz dbanie o zachowanie najwyższej jakości wytwarzanych produktów. Pragniemy, by przyznane tytuły „Najlepszy Smak Lubelszczyzny – 2019” były dla twórców produktów regionalnych powodem do dumy, a także przyczynkiem dla wzrostu sprzedaży.
Zapraszamy i zachęcamy do udziału w konkursie.

Karta zgłoszenia 2019

Regulamin konkursu 2019