Katy Carr

Sobota 8 września, godz. 19.15

Katy Carr, brytyjska wokalistka polskiego pochodzenia, znana z piosenek "Samochód Komendanta" i "Wojtek" (o niedźwiedziu brunatnym służącym w stopniu kaprala w Armii gen. Andersa) zaśpiewa koncert z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Charyzmatyczna Brytyjka jest pilotem, potrafi latać myśliwcami RAF. Fascynuje ją Polska i jej historia. Artystka nagrała do tej pory 5 albumów – „Screwing Lies" (2001), „Passion Play" (2003), „Coquette" (2009), „Paszport" (2012), „Polonia" (2015).

W listopadzie 2011 roku Katy została nominowana do London Music Award wraz z Kate Bush i PJ Harvey,. W 2014 roku album „Paszport" wygrał w konkursie „Independent Music Awards" w kategorii „Concept Album". W 2015 roku Katy Carr została nagrodzona honorowym członkostwem Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej. Za swój dorobek muzyczny i humanitaryzm została uhonorowana w 2016 roku medalem „Pro Patria”.

Tytuł płyty "Polonia" pochodzi od gestu oddania i lojalności Sir Edwarda Elgara w stosunku do swojego bliskiego przyjaciela i kolegi, kompozytora, późniejszego prezydenta Polski, Ignacego Paderewskiego (GBE – Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego). Elgar napisał swój utwór pt. "Polonia" w 1915 roku z myślą o Funduszu Na Rzecz Polskich Ofiar (Polish Victims Relief Fund). Polska została wymazana z mapy Europy, w konsekwencji uprzedniego rozdzielenia przez 120 lata między jej sąsiadów Rosję, Prusy i Austrię. Z końcem I wojny światowej Polacy odzyskali swój kraj. Utwory na albumie „Polonia" opisują sylwetki wielkich polskich bohaterów walczących za wolność oraz budujących przyjaźni polsko-brytyjską.

Katy wystąpi przed Raperem Tadkiem. Po jego koncercie - niespodzianka. Polska premiera wspólnego wykonania Katy Carr i Rapera Tadka.